top of page

MONTESSORİ MOBİLYALAR

Çocuk gelişimi üzerinde son yıllarda adını sıkça duyduğumuz montessori felsefesinin temelleri 1907 yılında İtalya nın ilk kadın doktoru olan Maria Montessori nin çocuklarla yaptığı çalışmalara dayanır. Montessori nin temel amacı çocuğunuzun kendi kendine yetebilmesi ve ihtiyaçlarını kendi başına karşılayabilmesidir. Yöntem çocuğa bilgiyi dolaylı olarak öğretir, çocuklara kendi kendilerine bakabilme ve yetebilmeleri için yardım eder

Montessori eğitimi çocuk doğduğu gün ya da mümkün olduğunca erken başlar. Çocuk; içi yetişkinler tarafından doldurulacak boş bir kâse değildir Çocuğun bireyselliği ön plandadır. Her çocuk, kendine özgü bir gelişime sahip bireysel bir kişiliktir. Öğrenme sürecinde kritik dönemlerden geçer. İdeal öğrenme fırsatı sunan bu dönemlerin çoğu hayatta sadece bir kez yaşanır. Bu dönemlerde çocuk çevresinde gördüklerine büyük bir ilgi ve hevesle yaklaşır. Bu kritik dönemler çocuğun gelişimini etkileyen fırsatlara dönüşür. Öncelikle aileler bu kritik dönemlerde uygun şekilde davrandıklarında çocuğun gelişim sürecine büyük katkıda bulunabilirler. Çocuk farkında olmadan yeni şeyler öğrenip, yeni beceriler geliştirir.

Çocuklarımızın doğdukları günden itibaren bir numaralı sosyal alanları onların odalarıdır. Hayalleri ve kullanımları dikkate alınarak hazırlanacak çocuk odalarının ilerleyen dönemde gelişimleri üzerinde çok büyük etkisi olacağı kuşkusuzdur.

Anne ve babalar çocukları için kişisel isteklerini tatmin etmek ve sadece maddi kaygıları ön planda bulundurarak mobilya almaya karar vermemelidir. Evinizde kendi isteklerinizi göz önünde bulundurularak dekore edebilmeniz için yeterli alan vardır.Çocuklarınızın odalarını onların sağlık,güvenlik ve gelişimlerini ön planda tutarak hazırlayın. En kıymetli varlıklarımız çocuklarımız söz konusu olduğunda çok daha fazla dikkatli olmak gerekir. Küçük yaşlarda iyi niyetlerle fakat bilinçsiz olarak yapılan yanlışların bedelini çocuklarımız ilerleyen yaşlarında çok daha ağır ödeyecektir. Öncelikle ilk doğdukları günden itibaren ev içerisinde çocuklarımıza ait odaları olmalıdır. Okul yaşına gelmiş olmasına rağmen hala bir çocuk anne ve babasıyla birlikte yatıyorsa çocuğunuz ilerleyen yaşlarda eksiklik ve özgüven sorunu yaşayacak ve bu çocuğunuz için yaptığınız olumlu bir fedakarlık olmayacaktır. Gelişim sürecinde ona olan sevginizi gösterebileceğiniz başka fırsatlar mutlaka olacaktır.

Çocuğunuza mobilya seçerken dikkat edeceğiniz önceliğiniz kalite, sağlık ve güvenlik sistemleri olmalıdır. Çocuklarınız odalarını ve eşyalarını kullanırken sizin kadar özenli ve dikkatli olmayacaktır. Montessori ye uygun hazırlanacak çocuk odasında mobilyaların çocuk tarafından rahatlıkla ulaşılabilir ve ebeveynlerden bağımsız olarak kullanılabilir olması çok büyük önem taşımaktadır. Çocukların erişebileceği şekilde tasarlanan dolaplarla çocuk eşyalarını kendisi yerleştirebilir ihtiyacı olanlara rahatlıkla ulaşabilir. Yer yataklarında çocuk rahatlıkla yatağına kendisi girebilir, düşme korkusu yaşanmaz ve yatağını kendisi toplayabilir. Kimseye ihtiyacı olmadan kendi kendine yapabildiğini görmek mutlu bir çocukluk geçirmesini sağlar.

İster tek çocuk olsun isterse kardeşi olsun odanın ölçülerine göre çocuk odalarına yerleştireceğiniz ev , araba görsellerindeki merdivenle çıkabileceği, kaydırakla inebileceği arkadaşlarıyla birlikte oyun ve etkinlik alanı olarak kullanabileceği ranza tasarımlarında çocuklar hayal güçleri kadar sınırsız oyunlar üretip vakit geçirmekten keyif alacaktır.

Onların erişebileceği yükseklikte odalarına yerleştirilen kitaplıklar okuma alışkanlığı kazanmalarında çok etkili olacaktır. Hayal dünyalarına özel figürlerle hazırlanacak masa, sandalye ve çalışma alanları resim yapma, yazı yazma ve çalışma alışkanlığı kazandırmakta faydalı olacaktır. Oyuncaklarını koyabileceği depolama alanları düzen alışkanlığı kazandıracaktır. Odasında kullanacağı mobilyalara eklenecek küçük detaylarda kitaplarını, oyuncaklarını koyabileceği, çiçek yetiştirebileceği alanlar yaratılabilmelidir. Alacağı görevler sorumluluk duygusunun gelişmesinde etkin rol oynayacaktır.

Geleceğimizin teminatı özgüveni yüksek, hayal gücü sınırsız, becerileri gelişmiş, üretken, kendisine ve çevresine duyarlı çocuklar yetiştirebilmemiz için anne babalar, eğitimciler kadar , onların hayatlarına dokunabildiğimiz her alanda bizlere düşen sorumluluğun farkında olarak katkıda bulunabilmek daima en büyük hedefimiz olacaktır.


Sevgilerimle;


Pervin Katana

Moremo Kids Furniture


6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2_Post
bottom of page