top of page

Bebeklerin Gelişiminde Odasının ÖnemiÇocukların doğdukları andan itibaren en çok vakit geçirecekleri yer bir numaralı sosyal alanları olan odaları olacaktır. Eskiden çocuk odaları çocukların eşyalarının koyulması ve uyuması için hazırlanırdı. Günümüz anneleri çocuğu doğduğu andan itibaren birey olarak kabul ettiği için çocukların beslenme ve bakım ihtiyaçları yanında yaşam alanlarının da onların gelişimlerine ne kadar katkısı olduğunun bilincine vardı.

Çocuğun yaşadığı alan, oyun ve uyku alışkanlığı için değerlidir. Aynı zamanda evinizde çocuğunuza ayırdığınız alan çocuğunuza ne kadar değer verdiğinizin göstergesidir.

Bir çocuk kendi alanını belirleyemez. Bu alanı belirlerken anne babaya ihtiyacı vardır. Anne baba olarak ona sınırları belli olmayan bir çerçeve çizdiğiniz zaman çocuğunuz kendi ve eşyalarını hiçbir yere sığdıramaz. Her yer çocuğunuza aitse, aslında hiçbir yer ona ait değildir. Bu nedenle çocuğunuzun önce odasını belirlemelisiniz. Gelişim döneminde evinizin her yerine dağılmış olan oyuncakları her koşulda kendi odasına, ait olduğu yerde tutmalısınız. Aksi durumda çocuğunuz kendini değersiz hissedecek ve ilerleyen dönemlerde özgüven ve kişilik problemleri yaşayacaktır.

Hamileliğin 5 - 6.ayları çocuk odası hazırlamaya başlamak için doğru dönemdir. Bebeğiniz için hazırlayacağınız odada öncelik kesinlikle sağlık ve güvenlik olmalıdır. Bebeğinizin odası mobilyadan ibaret olmamalı onların hayal güçlerini ve gelişimlerini destekleyecek şekilde düşünülmelidir.

Bebek hastaneden eve geldiği zaman annesinin başucunda ve kendi beşiğinde uyumalıdır .Yeni doğan bebek asla annesinin yatağında olmamalıdır.

3. aydan sonra bebeğiniz rahatlıkla kendi odasında uyuyabilir.

Bu dönemde dikkat edilmesi gereken bebeğinizin odası yatak odanıza yakın olmalı. Onun ihtiyaç halinde sesini duyurabilmesi için odasına bebefon koyulmalıdır.

Sonraki dönemlerde yeni bir düzen kurmanız ve çocuğunuzun odasını ayırmanız daha da zor olacaktır. Çocuğunuzun odasını sadece uyku alanı olarak düşünmemeli gün içinde odasında onunla birlikte vakit geçirmelisiniz. Birlikte oyunlar oynamalısınız. Çocuğunuz odasında kendini yalnız hissetmeli. Odasının ona özel keyifli bir alan olduğunun bilincine varmalıdır.

Çocuğun ebeveynlerinden ayrı olarak kendi yatağında uyuması bağımsız birey olma adına atılan ilk adımdır. Ebeveynleri ile aynı yatakta uyuyan çocuğun ebeveynlerinden duygusal olarak da ayrılamayacağının altını çizmek gerekir. Bu durumun hayatının her döneminde sorunlara yol açacaktır. Çocuğun ilerleyen hayatında yeni bir ortamda kendini bir birey olarak kabul ettirmesini zorlaştıracaktır. Ayrıca yaşadığı duygusal problemlerde kendini sakinleştirme özelliğini daha önce deneyimlemediği için kendini sakinleştirmesi de güçleşecektir. Bu durumda çocuğun kendine güveni azalacak, kendini yetersiz hissedecektir. Bu da sosyalleşmesine engel olacaktır

Çocuğu ile birlikte uyumanın ebeveynlere de olumsuz etkileri olacaktır. Ebeveynlerin özel hayatlarına zarar verecektir. Sağlıklı uyku uyumasını engelleyecektir. Zaten zor olan ebeveynlik daha da zorlaşacaktır.


Sağlıkla Kalın


Pervin Katana

12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2_Post
bottom of page